O rozhledně

 • Vrchol hory Vartovny, součást Vizovických vrhů, se nachází ve výši 651 metrů nad mořem.
 • Rozhledna má tvar kovové spirály, kterou doplňje kamenný sokl, uvnitř je točité schodiště.
 • Výška rozhledny je 37 metrů, vyhlídková plošina krytá střechou je ve výšce 35 metrů.
 • Stavba rozhledny trvala osm měsíců, otevřena byla 17. listopadu 2009
 • Rozhledna je otevřena celoročně, podle návštěvního řádu je na rozhlednu zakázán vstup při námraze, sněhu, bouřce, mlze a nepříznivém počasí.
 • V turistické sezoně je na rozhledně vybíráno vstupné, jeho přesnou výši najdete na internetových stránkách obce Seninka, která rozhlednu provozuje. Zároveň je zde možné zakoupit upomínkové předměty a občerstvení.
 • Autorem návrhu je zlínský architekt Ivan Bergmann.
 • Stavba vznkla v rámci projektu sdružení obcí Hornolidečska a sdružením obcí Púchovské doliny na Slovensku, kde byla postavena rozhledna na Tlstej hore v Dohňanech.
 • Celkový rozpočet projektu, který obsahuje i síť téměř 50 km naučných stezek, byl 15 milionů korun, 90% platila Evropská unie.
 • Zatímco Vartovna v minulosti sloužila jako strážní hora, na níž se zapalovaly varovné ohně při blížícím se nebezpečí, na Tlstej hore stávala rakousko-uherské rozhledna, která prý sloužila i k vojenským účelům.
 • Od centra Vsetína i od centra Vizovic je Vartovna vzdálena vzdušnou čarou 9 km.
 • Okolo rozhledny je na české straně síť 34 km naučných stezek, kterou zpracoval ČSOP Valašské Meziříčí. Je na nich vybudováno 8 odpočívadel a 34 zastavení.

Řekli o Vartovně:

„Toto místo má zvláštní atmosféru a na první pohled mě zaujalo. Proto jsem chtěl v této nádherné nedotčené přírodě vytvořit něco jiného, než co by člověk čekal.“
— Ivan Bergmann, autor návrhu

„Při jasném počasí budou mít návštěvníci rozhledny jako na dlani Radhošť, Hostýn, Lysou horu, ale i Malou Fatru, Roháče či dokonce Tatry. Z Vartovny však lze dohlédnout až do Zlína či na buchlovský hrad.“
— Marie Řezníčková, starostka obce Seninka

Naučné stezky okolo Vartovny

Síť šesti naučných stezek v okolí Vartovny zpracoval Český svaz ochránců přírody z Valašského Meziříčí. Na české straně měří stezky 34 kilometrů, což je v regionu rozsahem unikát, a je na nich vybudováno 8 odpočívadel a 34 zastavení. Vedou od Vartovny do okolních obcí Seninka, Liptál, Jasenná, Leskovec, Prlov, Pozděchov, Lidečko a Francova Lhota a přibližují tamní přírodní zajímavosti, pamětihodnosti, ale i dramatické historické události. Právě Valašsko patřilo mezi místa s nejsilnějším protifašistickým odbojem a stezky spojují hned několik míst s tragickou historií – osady a pasekářské usedlosti vypálené německými trestními oddíly Ploštinu, Prlov, Vařákovy paseky, Oškerovy paseky či Juříčkův mlýn.

Naučné stezky také turisty přivedou k vzácným lidovým stavbám v okolí, k muzeu na Mikuláštíkově fojtství v Jasenné, novému muzeu motocyklů v Senince, známým Pulčínským skalám či památným stromům v regionu, představí folklorní tradice, pasekářský způsob života místních obyvatel i slavné rodáky (například Jana Kobzáně v Liptále) a v neposlední řadě i tajemné pověsti, které se vážou k některým místům.

Pověsti o Vartovně

O vrchu Vartovně jihozápadně od Liptálu se říká, že je úkrytem pokladů. Je zde prý jakási díra do země, rozšiřující se v podzemní chodbu, na jejímž konci jsou železné dveře do tajného sklepení, za kterými se má podle pověsti ukrývat velké bohatství.

Provozní řád

Provozní řád rozhledny naleznete na stránkách obce Seninka.